HTML

Téma

Hírek, információk az energetika világából

Friss topikok

Archívum

2010.09.08. 01:36 bjegesi

Mikorra lesz új földgáz árképletünk?

Mikorra lesz új földgáz árképletünk? (Völner Pál nyilatkozat az Index.hu-n, illetve Horváth Péter interjú az Infórádió-ban)

A mai nap az Index.hu egy interjút közölt a fejlesztési tárca államtitkárával, illetve Horváth Péter az Energia Hivatal elnöke pedig nyilatkozott az Infórádiónak, melyről az energiainfo.hu portál számolt be. A cikkben és a rádiónyilatkozatban is elsősorban a várható új földgáz árképzés kidolgozás státuszáról volt szó.
 
Újdonságot nem igazán tartalmaztak az Index cikkben adott válaszok, viszont fontos, hogy a korábbi terveket és azok előrehaladását ismét megerősítették a minisztérium oldaláról. 
A fejlesztési tárca államtitkára nyilatkozata szerint a nyár eleji bejelentést, mely szerint az őszi fűtési szezon előtt még elkészül az új földgáz árszabályozási rendszer, remélhetőleg tartani tudják. Ugyanakkor az, hogy idén nem lesz gázáremelés, az azt jelenti, hogy október 1-től az Egyetemes szolgáltatás árak nem fognak változni legalább is december 31-ig. De valljuk be, kicsi az esély, hogy egy új, alaposan kidolgozott árképletet a gyakorlatba rövid időn belül át lehessen ültetni. Ez pedig a piaci szereplők nélkül nem megvalósítható, mivel nekik is be kell szállniuk a közösbe. Az biztos, hogy a szolgáltatók azokat az intézkedéseket szívesen támogatják, melyek a saját önköltségeiket is csökkentik (ilyen tétel lehet egyes, már-már pazarlóan nyitva tartó ügyfélszolgálati irodák nyitvatartási idejének csökkentése, amit a jelenlegi törvény ír elő nekik). A GET (elsősorban az EU 3. energiacsomag miatti)módosításairól egyébként október 6-i ülésén tárgyal majd a kormány, a jövőbeni árképletet pedig hamarosan, várhatóan még szeptemberben meg fogjuk ismerni.
 
Így legkorábban a téli fűtési szezon közepén, január 1-től lenne lehetőség az egyetemes szolgáltatói árak változására, ami jelentősebb gázáremelkedés esetén politikai okokból nem lenne szerencsés így nem meglepő, hogy az államtitkár úr nyilatkozata szerint egy ilyen scenárió esetén beavatkoznának. Viszont ha addigra egy hatékony és mindenki által elfogadható árszabályozási módszert a gyakorlatba is át lehetne ültetni, akkor január 1-től nem feltétlenül kellene jelentős emelkedésre számítani. Ehhez azonban várhatóan a törvényi háttér módosításai is mielőbb szükségesek lesznek, illetve a szolgáltatókkal történő egyeztetések lezárása. És itt jön egy érdekes pont, mivel az Energia Hivatal elnöke szerint ezen egyeztetések decemberig záródhatnak le, viszont az új árképletet már várhatóan most szeptemberben megismerjük..
 
Fontos megjegyezni, hogy rövid távon szűk a minisztérium és a kormány mozgástere az ár befolyásolására, mivel kevésbé van lehetőség az importgáz olcsóbb behozatalára, hosszú távon viszont vannak lehetőségek.

(A cikkben szereplő és az importárat meghatározó tételekhez az alábbi kiegészítést még hozzátenném, mivel a földgáz importárat a dollár-forint árfolyamváltozás mellett nem a kőolaj világpiaci ára, hanem a fűtőolaj és a gázolaj világpiaci ára határozza meg, bár az igaz, hogy ezek nagyjából követik a kőolaj világpiaci ár változások tendenciáit, illetve fontos megjegyezni azt is hogy a jelenlegi árképlet szerint az ármeghatározást megelőző 9 hónap átlagárait veszik figyelembe.)

 

Bízva az eddigi nyilatkozatokban az árképlet kidolgozásánál egy olyan szabályozást alakíthatnak ki, ami nem egy rövid távon áremelkedést elkerülő megoldás (mint ahogy az előző kormány az áprilisi gázárképlet módosuláskor eljárt), hanem hosszú távon alkalmazható olyan árképlet, melyhez nem kell majd negyedévente ismét hozzányúlni.

 
Emellett pozitívan értékelendő, hogy a kormány a jövőben nem egy gázártámogatási rendszerben, hanem külön, csak rászorultsági alapon kívánja megvalósítani a szociálisan rászorulóknak a kompenzációt.
 
 
A hivatkozott cikk és a rádióinterjú összefoglalója az alábbiakban érhető el:
Tíz év alatt faragják le a rezsiszámlánkat
Haász jános, Jenei Miklós
 
Az év végével megszűnhet az ármoratórium a gáz- és áramszolgáltatásban
Energiainfó
 
 
Ajánlott cikkek, háttéranyagok a témához kapcsolódóan:
Földgáz egyetemes szolgáltatói árképzés
GET módosítási javaslatok (a kormány október 6-i üléséhez)
 
 
A bejegyzésben szereplő egyes fogalmak:
Egyetemes szolgáltatás (ESZ):
A korábbi közüemi szolgáltatás helyébe 2008.01.01-től lépett az ESZ. Egy egyetemes szolgáltató a területén a versenypiacra nem kilépett lakossági fogyasztót és 20 m3/h kapacitást meg nem haladó kifogyasztókat látja el a Magyar Energia Hivatal által jóváhagyott árakon. Az egyetemes szolgáltatók listája elérhető az Energia Hivatal honlapján: http://www.eh.gov.hu/home/html/index.asp?msid=1&sid=0&lng=1&hkl=584
GET:
földgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvény
EU 3. energiacsomag:
Az Európai Parlament és a Tanács 2009. július 13-án elfogadta az Európai Unió ún. „harmadik energiacsomagját”, amely a földgáz és a villamos energia belső piacára vonatkozó új közös szabályokat tartalmazza. (Az Európai Parlament és a Tanács, a földgáz belső piacára vonatkozó közös szabályokról és a 2003/55/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 2009/73/EK irányelv átültetése a hazai jogrendszerbe hamarosan megtörténik.)
 

Szólj hozzá!

Címkék: eu szolgáltatás energia hivatal get gázár 3. földgáz árképzés egyetemes moratórium árszabályozás energiacsomag ártámogatás


A bejegyzés trackback címe:

https://energetika.blog.hu/api/trackback/id/tr642279372

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása